Chromatic Aberration, Color Fringing, Mor Saçaklanma Nedir?

I Love Google

A7 III
Editör
Katılım
20 Kas 2019
Mesaj Sayısı
277
Beğeni Sayısı
119
Lokasyon
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Sony FE85mm f1.8
Pentax 50mm f1.7
Pentax 28mm f2.8
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Fotoğrafçılıkta Chromatic Aberration, Color Fringing, Mor Saçaklanma Nedir?


Fotoğrafçılıkta chromatic aberration yani renk sapması olarak bilinen bir terim oldukça sık karşılaşılan ve istenmeyen bir durumdur. Color fringing veya mor saçaklanma da denen bu olay aslında bir optik kusur olarak görülebilir. Fotoğraf çekimlerinde lens içinden geçen kırmızı, yeşil ve mavi ışınlar aslında bir nokta üzerinde toplanması gerekirken renk ısılarının farklı olmasından dolayı da farklı bölgelere düşerler. Bu duruma renk sapması denir ve istenmeyen bir durumdur. Işınlar farklı bölgelere düştükçe de fotoğraf kalitesi düşmeye başlar. Mevzu aslında bir fizik kanunundan ibaret.

Spherical Aberration.PNG
Chromatic Aberration.PNG


Yukarıdaki sol fotoğrafta olması gereken yani bütün renklerin aynı noktaya düştüğü şekli görüyorsunuz. Bunun aksi durumda ise renkler farklı dalga boylarında ve farklı hızlarda hareket ederek farklı noktalara düşer. Chromatic Aberration oluşmaya başlayan fotoğraflarda, objelerin uç kısımları belli şekilde bulanık ya da kırmızı, mor, mavi, sarı, yeşil, eflatun gibi renklere bürünür. Bu durum ters ışıkta, kontrast farkı yüksek olan noktalarda daha belirgin olmaya başlar.

chromatik aberration sonyturk.com.jpeg
chromatik aberration sonyturk.com.jpeg


Chromatic Aberration Nasıl Düzeltilir?


Bu sorundan tam olarak kaçınma şansımız yok ancak bazı yazılımlar ile en aza indirmemiz mümkün. Tabi fotoğrafı bilgisayara attıktan sonra işlemeniz gerekiyor. En uygun programlardan biri Adobe Lightroom. Lens üreticileri lenslerin optik kalitesini belirlerken bu sapmalara karşı oldukça fazla önlem almaya çalışıyor ama tam kaçınmak mümkün değil. Lenslerin fiyatları da bu şekilde optik kaliteye göre artmış oluyor.

chromatik aberration sonyturk.com.jpeg


Peki Fotoğraf Çekerken Chromatic Aberration Yani Renk Sapmasını Nasıl Önleriz?


En önemli yapılacak işlem en açık diyaframdan kaçınmanız olacaktır. Örnek verecek olursak FE 20mm f1.8 G lensiniz var ve manzara fotoğrafı çekeceksiniz. Diyafram değerinizi f1.8 yerine f4 ve üzerine alırsanız hem renk sapmalarını en aza indirgemiş olursunuz hem de diyafram kısıldığı için fotoğrafınız daha net çıkar.
 
Yan Paneli Kapat
Üst